CIA Başkanı, Hamas’ın müzakereleri geciktirdiğini iddia etti

CIA Direktörü William Burns perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazze’deki savaşı sona erdirmek ve İsrailli rehineleri geri almak için yapılan müzakereleri geciktirdiği iddiasıyla Hamas’ı suçladı ve geçen hafta İsrail’in ateşkes önerisini reddetme kararına dikkat çekti.

Bu ay müzakereler için Kahire’ye giden istihbarat yetkilisi, perşembe günü Dallas’taki George W. Bush Başkanlık Merkezi’nde yaptığı konuşmada “Hamas’tan olumsuz tepki almak büyük hayal kırıklığıydı” dedi.

Halihazırda Gazze’deki masum sivillerin son derece ihtiyaç duyduğu insani yardımı almalarının önünde duran şey bu olumsuz tepki.

Ve bu insanın içini parçalıyor çünkü burada neyin tehlikede olduğunu insani açıdan da görebiliyorsunuz.

Bu yorumlar, kısa süre önce Hamas liderlerini bir anlaşmaya yanaşmamakla suçlayan İsrail’in dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın görüşlerini yansıtıyor. Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve 1200’den fazla kişinin ölümüne yol açan terör saldırısında 200’den fazla kişiyi rehin almıştı.

Geçen hafta Hamas, İsrail’in son gizli teklifini, temel talepleri karşılamadığı gerekçesiyle reddettiğini açıklamıştı.

Örgüt kararını “Taleplerimize ve halkımızın ulusal taleplerine bağlılığımızı bir kez daha teyit ediyoruz; kalıcı bir ateşkes, işgal ordusunun tüm Gazze Şeridi’nden çekilmesi, yerlerinden edilenlerin bölgelerine ve ikamet ettikleri yerlere geri dönmesi, yardım ve destek girişinin yoğunlaştırılması ve yeniden inşanın başlaması” sözleriyle duyurmuştu.

Öte yandan İsrail, hâlâ esaret altında olduğuna inanılan 130 kişinin geri dönmesinde ısrar ediyor, bu kişilerin dörtte biri çoktan ölmüş olabilir. Ayrıca Hamas askeri bir güç olarak yok edilene kadar savaşmayı bırakmayacağında ısrarcı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu geçen hafta İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Refah’ı istilası için tarih belirlendiğini söylemişti. İsrail’in güneye kaçmalarını söylediği bir milyondan fazla sivil Gazze’nin güneyindeki bu kente sığınmış durumda.

Perde arkasında, herhangi bir ateşkes anlaşmasının rehine takası kısmıyla ilgili sorunların son derece önemli bir tıkanma noktası olduğu bildiriliyor.

The New York Times’a konuşan bir Hamas yetkilisi, gelecek 6 hafta içinde 40 kişinin serbest bırakılması önerisine uymak için yeterli sayıda yaşayan sivil rehineye sahip olmadıklarını söylemişti.

İsrailli bir yetkiliyse gazeteye yaptığı açıklamada Hamas’ın bu sayının yarısını serbest bırakmayı önerdiğini, İsrail’in yaralı ya da hasta rehineler için istediği daha geniş bir kriter yerine sadece kadın ve yaşlıları kapsayan daha dar bir kriter belirlediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir